Data dodania: 07-01-2016

Rozwiązanie w mgnieniu oka

Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...
Ocena użytkowników:
Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...

Korepetycje z matematyki po nowemu

Lekcje matematyki to zmora większości uczęszczających do podstawówek, gimnazjów i liceów. Prace domowe stają się nieszczęściem nie tylko dla mniej ścisłych umysłów uczniów, ale także dla ich rodziców i rodzeństwa. Z odsieczą w nierównej walce z równaniami przyjść może aplikacja deweloperów z Mikroblink – PhotoMath.

Cyk i jest wynik

PhotoMath umożliwia błyskawiczne otrzymanie wyniku trapiącego nas problemu matematycznego. Aplikacja łączy się z naszym aparatem w smartphone’ie, a po najechaniu na równanie, wyrażenie liczbowe, czy ułamek sprowadza je do rozwiązania lub najprostszej możliwej postaci. Obecnie program umożliwia odczytywanie jedynie wyrażeń w formie drukowanej, z pismem odręcznym bywa różnie. Nie ma również problemu z odczytywaniem liczb i liter z ekranu komputera.

Od ogółu do szczegółu

Aplikacja nie tylko wyświetli wynik. Gdyby tak było jej wartość dydaktyczna byłaby bardzo niska i równoważna z odpowiedziami z końca zbiorów zadań. Po kliknięciu na rozwiązany problem przechodzimy do listy wykorzystanych przekształceń. Każdemu z nich możemy przyjrzeć się z bliska i otrzymać dodatkowe wytłumaczenie każdego kroku.

Umiejętności aplikacji

Jak przekonują producenci aplikacji, jej możliwości matematyczne są sukcesywnie zwiększane. Obecnie radzi sobie z prostymi równaniami z jedną niewiadomą, ze skracaniem wyrażeń ułamkowych, podstawowymi operacjami arytmetycznymi i funkcją logarytmiczną. Tak okrojony zakres możliwości mocno zawęża zakres odbiorców, którym będzie mogła przyjść z pomocą.

Aplikacja dla szkół podstawowych i gimnazjów

Po przetestowaniu różnych bardziej skomplikowanych równań i funkcji okazała się, że PhotoMath to korepetytor jedynie dla uczniów podstawówek i humanistycznych klas gimnazjalnych. Brak funkcji kwadratowej, wielomianów, czy funkcji wykładniczej dyskwalifikuje aplikację jako pomoc dla licealistów.

Co nieco trzeba jeszcze poprawić

Mały zakres możliwości to niejedyny mankament PhotoMath. Rozpoznawanie tekstu przychodzi mu czasem z problemami. Nie występują one w przypadku najprostszych wyrażeń. Gdy przychodzi jednak do logarytmów, czy wyrażeń logarytmicznych z ułamkami zwykłymi często myli poziomy, na których zostały zapisane liczby. Postawa logarytmu staje się liczbą logarytmowaną co prowadzi do bezsensownych wyników.

Choć nie zostało to uwzględnione w opisie aplikacji, posiada ona także funkcję obliczania funkcji trygonometrycznych. Niestety w bardzo zubożonej formie. Nie uczy jak korzystać ze wzorów redukcyjnych, a jedynie podaje wynik – tabele trygonometryczne robią to samo.

Wersja językowa aplikacji

Aplikacja dostępna jest jedynie po angielsku. Przyswojenie angielskiej terminologii matematycznej może być zbyt trudne, dla wielu uczniów podstawówek, co dodatkowo zmniejsza grono potencjalnych odbiorców aplikacji.

PhotoMath to ciekawa i prosta w obsłudze aplikacja. Niestety ze względu na bardzo ograniczone możliwości i brak polskiej wersji językowej pomoże jedynie niewielkiej liczbie uczniów i ich rodziców. Nie jest to może jeszcze korepetytor z prawdziwego zdarzenia, jednak na podstawowym poziomie wiedzy matematycznej na pewno będzie baaardzo pomocny. Przekonajcie się sami. Aplikacja oczywiście darmowa, dostępna na każdy telefon i tablet z systemem Android i iOS.

Screeny z aplikacji na telefonie