Data dodania: 03-11-2015

Wyjątkowy edytor do zdjęć

Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...
Ocena użytkowników:
Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...

Dreamify to aplikacja przekształcająca dowolnie wybrane zdjęcie w jej mniej lub bardziej zdeformowaną wizję. Zdjęcia po przepuszczeniu przez mechanizm aplikacji sprawiają wrażenie wyciągniętych z najdalszych czeluści podświadomości, narkotykowych halucynacji, bądź głębokiego snu. To senne skojarzenie, z makabrycznymi często rezultatami ingerencji aplikacji w zdjęcia, stoi u podstaw zrozumienia, czym są efekty widoczne na ekranie.

Deep Dream od Google

Historia każdego ze zniekształconych przez aplikacje ilustracji ma swoje korzenie w oprogramowaniu Google nazwanym Deep Dream. Jest to „wypadek przy pracy” inżynierów z doliny krzemowej, którzy starali się zrozumieć w jaki sposób działa stworzony przez nich mechanizm do rozpoznawania obrazów. Dobrze zrozumieliście. Oni sami do końca nie wiedzą jak działa to co sami zrobili.

Program rozpoznający zdjęcia polegał na tym, że starał się na przedstawionych mu grafikach odnaleźć podobieństwa względem wcześniej nazwanych i wgranych ilustracji kształtów, form i zjawisk. Następnie naukowcy kazali programowi powtórzyć proces rozpoznawania kolejny i kolejny raz nakładając za każdym razem „poprawki” programu, które umożliwiają mu rozpoznanie tego co widzi.

Chmuro-ptak

Przykład. Jeżeli chmura na zadanym programowi zdjęciu przypomina ptaka, program sprawi, że będzie on przypominała ptaka jeszcze bardziej. Za następnym „okrążeniem” chmura będzie jeszcze bardziej przypominać ptaka, więc program sprawi, że chmuro-ptak stanie się jeszcze bardziej podobny do zwierzęcia. I tak w kółko, aż jednoznacznie przypominające ptaki kształty pojawią się prawie znikąd.

Instagram w oparach Deep Dream

Gdy Google opublikował kod źródłowy programu Deep Dream deweloperzy z Dreamify natychmiast stworzyli aplikację wzorowaną na Instagramie. Dostępna na IOS i Androida Dreamify przekształci każde zdjęcie z waszej galerii, czy cokolwiek ,czemu zrobicie fotkę, w przedziwnie piękny lub koszmarny wytwór sztucznej inteligencji. Mimo, że bazuje na niezwykle skomplikowanej technologii, to sama aplikacja jest dziecinnie prosta w obsłudze.

Filtry i parametry modyfikacji zdjęć

Tak jak Instagram, Dreamify daje nam dostęp do kilkunastu preinstalowanych filtrów, które możemy szybko i łatwo nałożyć na każde zdjęcie. Filtry te, trzeba przyznać, są nie z tej Ziemi, a ich efekty zadziwią każdego użytkownika.

Jeżeli znudzą się nam gotowe efekty, możemy sami ustawić sposób modyfikacji ilustracji. Do regulacji oddano nam cztery parametry. Pierwszy z nich, Iterations ,definiuje ilość pętli, które na naszej grafice wykonać ma Deep Dream. Drugi, Layers , wskazuje warstwę rozpoznania kształtu. Nie wdając się w szczegóły: im wyższa warstwa tym bardziej skomplikowane formy rozpoznaje program (1-10 warstwy to kształty podstawowe, np. trójkąty, kwadraty, itd., a 30-50 to twarze, zwierzęta, budynki, itd.).Parametr Octave determinuje ilość obrazów wewnątrz zadanego zdjęcia, które zostaną poddane przeróbce, a Octave size wielkość tychże. Nie trzeba jednak wgłębiać się w sposób działania algorytmu, żeby cieszyć się niesamowitymi efektami przeobrażeń.

Społeczność Dreamify

Aplikacji Dreamify nie tylko pozwala nam przekształcać dowolnie wybraną przez nas grafikę i (co obecnie jest standardem) umieszczać automatycznie na portalach społecznościowych. Mamy także dostęp do tysięcy przerobionych grafik wszystkich użytkowników aplikacji. A tam całe morze przedziwnych kształtów i głów wychodzących z roślin, samochodów wyłaniających się z garnka z zupą i psich łap zamiast gwiazd na niebie.

Szybkość działania

Pamiętajmy, że każde z przerobionych zdjęć jest na swój sposób oryginalne. Nie są to standardowe filtry, a nasz telefon sam nie posiada takiej mocy obliczeniowej, żeby w przeciągu kilku sekund dać nam efekt w postaci zdeformowanego zdjęcie. Dreamify musi korzystać z zewnętrznych serwerów Amazonu, dzięki którym przeróbki pojawiają się na naszym ekranie niemal błyskawicznie.

Dreamify to niezwykle ciekawa aplikacji, przed którą można spędzić długie godziny bawiąc się w przerabianie zdjęcia teściowej lub znienawidzonego szefa. Po tych kilku godzinach, jednak, aplikację odłożymy na jeden z dalszych ekranów smartphone’a i raczej już nigdy więcej do niej nie zajrzymy. Przyczyna jest prosta: mechanizm działania aplikacji jest dużo ciekawszy niż jej efekty. To wszystko za darmo, na każdego Androida i iphone’a i nawet ipada.

Screeny z aplikacji na tablecie