Data dodania: 01-08-2016

Nowy komunikator od Google

Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...
Ocena użytkowników:
Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...

1. Google Spaces to narzędzie ułatwiające dyskusję.
2. Aplikacja jest świetnym komunikatorem o intuicyjnym interfejsie.
3. Niestety, nawet Google nie wystrzegło się pomyłek.

Komunikator XXI wieku

Sposób naszej codziennej komunikacji zmienia się z roku na rok, a Internet staje się jej podstawowym narzędziem. Maile, choć wciąż wykorzystywane na ogromną skalę, niedługo mogą odejść do lamusa, ustępując miejsca programom, dzięki którym rozmowa jest jeszcze szybsza i prostsza. Aplikacja Google Spaces ma za zadanie uprościć konwersację, niezależnie czy właśnie pracujesz ze swoim zespołem nad nowym projektem, czy umawiasz się z kumplami na ryby.

Dołącz do grupy

Appka od giganta z Krzemowej Doliny jest mała, lekka i bajecznie prosta w obsłudze. Wystarczy stworzyć grupę (jednocześnie możesz uczestniczyć w stu rozmowach), a potem zaprosić pożądanych członków wysyłając im wygenerowany link. Dostęp do dyskusji mają tylko te osoby, które otrzymały adres url. Szkoda, że zabrakło opcji zabezpieczenia grupy hasłem na wypadek przypadkowego udostępnienia linku osobie niepowołanej. To nasze czepialstwo, czy niedopatrzenie ze strony Google?

Co wyślesz, a czego nie?

Po utworzeniu grupy i dodaniu członków możemy rozpocząć rozmowę. Poza “oczywistą oczywistością” w postaci wiadomości tekstowych, możemy także dodać wyszukaną przez Google stronę lub film z YouTube – zrobimy to bezpośrednio z poziomu aplikacji. Kolejną możliwością jest dodanie zdjęć i obrazków z telefonu. Niestety, na ten moment nie możemy udostępnić nic więcej. Niemożność wysłania pliku z dokumentem w aplikacji opisywanej przez Google jako “Aplikacja do udostępniania treści o dowolnej tematyce” to, delikatnie mówiąc, nieporozumienie. Ten problem właściwie eliminuje sposobność wykorzystania aplikacji jako narzędzie pracy. Oby twórcy szybko poszli po rozum do głowy.

Kilka opcji

Aplikacja posiada dwie bardzo ważne funkcje, które po prostu musiały się w niej znaleźć. Jak już się przekonaliśmy, dla Google to nie takie oczywiste. Chodzi o panel powiadomień, dzięki któremu będziemy na bieżąco z tym, co dzieje się we wszystkich grupach, w których uczestniczymy. Drugą bardzo ważną opcją jest wyszukiwanie konkretnych wiadomości za pomocą słów kluczowych. Z mniejszych, ale nie mniej ważnych ustawień, należy wymienić usuwanie członków, zmianę nazwy i zdjęcia grupy, a także ignorowanie tych rozmów, które nie są dla nas priorytetowe.

Prosta jak drut

Interfejs zasługuje na parę ciepłych słów – wspomniana na początku prostota to głównie jego zasługa. Wszystko jest bardzo intuicyjne i szybkie, niemal każdą czynność wykonamy dwoma, może trzema dotknięciami ekranu. Podsumowując, interfejs spełnia swoje zadanie – usprawnia korzystanie z aplikacji, a nie je utrudnia.

Nice try, Google

Google Spaces z miejsca stałby się jedną z naszych ulubionych aplikacji, gdyby nie te nieszczęsne pliki, których nie możemy udostępniać. Póki Google nie naprawi tego błędu, póty Spaces będzie jedynie dobrze zapowiadającym się start up’em albo zwykłym internetowym komunikatorem o ograniczonych możliwościach. Tak, czy inaczej warto pobrać darmową appkę, bo naszym zdaniem ma ona ogromny potencjał. Program dostępny jest oczywiście zarówno na Androida, jak i iOS, ale także na komputery PC. Taki plus, że wszystko ładnie się między sobą synchronizuje.

PS. Podane oceny to kredyt zaufania wobec Google, że zaktualizuje appkę i umożliwi przesyłanie dokumentów. Jeśli to się nie stanie, to od kategorii “użyteczność” obetnijcie z pięć punktów. 😉

Metryczka

Google Spaces to darmowa aplikacja służąca do komunikowania się i udostępniania treści poszczególnym grupom. Przemyślany interfejs sprawia, że korzystanie z programu jest proste i przyjemne. Aktualnie Spaces nie pozwala na przesyłanie plików innych niż zdjęcia, co sprawia, że jest ona niemal bezużyteczna dla grup pracowniczych – miejmy nadzieję, że niebawem się to zmieni.

Ocena ogólna: 8

Pomysł: 7

Interfejs: 9

Użyteczność: 9

Screeny z aplikacji na telefonie