Data dodania: 02-11-2015

Smartfonowa orkiestra

Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...
Ocena użytkowników:
Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...

Aplikacje mobilne do tworzenia muzyki zyskują obecnie coraz większą popularność, a niektórzy muzycy tworzą za ich pomocą kompletne kompozycje. Czy jednak darmowa aplikacja na Androida może posłużyć do nagrywania na wysokim poziomie?

Narzędzia MIDI

Walk Band to program, który udostępnia szereg narzędzi MIDI i umożliwia rejestrowanie muzyki za jednym dotknięciem. Aplikacja, która początkowo oferowała tylko pianino, dziś wyewoluowała do stadium przenośnego zespołu – wśród dostępnych funkcji, oprócz wspomnianego pianina, znajdują się: gitara, bas, perkusja oraz maszyna perkusyjna. Oprócz muzykowania na pojedynczym instrumencie, możemy nagrywać wielościeżkowo, tworząc kompozycję złożoną z kilku warstw.

Aplikacja pianino

Zacznijmy od pianina. Klasyczna klawiatura obsługuje multitouch, co oznacza, że możemy grać całe akordy lub arpeggia. Co więcej, możemy dowolnie manipulować jej szerokością i dopasowywać ilość klawiszy wyświetlanych na ekranie do własnych potrzeb. Ciekawostką jest możliwość włączenia podwójnej klawiatury – wtedy każda z nich obsługuje inny zakres klawiszy – lub klawiatury lustrzanej, która umożliwia jednoczesne granie dwóm osobom siedzącym po przeciwnych stronach telefonu.

Aplikacja gitara

Inne wariacje dostępne są w przypadku gitar – tutaj albo uderzamy w konkretne struny (ułatwiają to czytelne oznaczenia progów), albo ustawiamy konkretne akordy grane automatycznie (pochwała dla twórców za udostępnienie bardzo szerokiego wachlarza chwytów, z czego każdy występuje w wielu przewrotach).

Aplikacja perkusja

Zestaw perkusyjny oferuje granie na żywo, poprzez naciskanie konkretnych bębnów. Ciekawą opcją jest również możliwość załadowania podkładu – możemy puścić swoją ulubioną piosenkę i na bieżąco „dogrywać” do niej własne rytmy. Ostatnia opcja – maszyna perkusyjna – jest z pewnością znana wielu amatorom muzyki elektronicznej. Na ścieżce czasu umieszczamy kolejne elementy (z możliwością modulacji głośności), a automat wygrywa je w zadanym przez nas rytmie.

Pełna paleta barw

Bardzo dobrze sprawdza się zmiana barw – do każdego instrumentu twórcy przewidzieli zestaw różnych brzmień (np. fortepian, organy, dzwonki dla klawiszy czy bębny jazzowe, hip-hopowe i rockowe dla zestawu perkusyjnego). Daje to dużo więcej możliwości, niż mogłoby się na początku wydawać. Na wymagających czekają kolejne barwy do ściągnięcia z Google Play.

No i w końcu to, na co wszyscy czekali, chociaż nagrywania wielościeżkowego nie trzeba nikomu przedstawiać. Kompletną kompozycję można stworzyć tylko tutaj, łącząc ścieżki nagrane za pomocą różnych instrumentów w jeden kawałek.

Prawie profesjonalnie

Wydawać by się mogło, że po takiej recenzji każdy początkujący muzyk powinien sięgnąć po tę aplikację. Błąd. Tak naprawdę, pomimo wielości funkcji, Walk Band pozostaje tylko zabawką. Latencja, która występuje na klawiszach, skutecznie uniemożliwia granie czegoś bardziej skomplikowanego. Zresztą – kto chciałby grać cokolwiek bardziej złożonego od kilku akordów na komórce?

Poza tym, MIDI to wciąż MIDI i całość nie brzmi zbyt dobrze, nawet jeśli postaramy się o bogactwo instrumentów. Walk Band może służyć jako „szkicownik”, podręczny notatnik do zapisywania „na gorąco” własnych pomysłów oraz do muzycznej zabawy na niewysokim poziomie. Każdy zainteresowany może pobawić się aplikacją za darmo, wystarczy że dysponuje urządzeniem z Androidem.

Screeny z aplikacji na telefonie