Data dodania: 08-01-2016

Kampania wrześniowa

Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...
Ocena użytkowników:
Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...

Polska gra wojenna

Gier polskich na światowym rynku (a za taki należy uznać Google Play) jest stosunkowo niewiele. Jeszcze mniej jest produkcji traktujących o wojnie obronnej 1939, gdy dla większości Amerykanów II wojna światowa zaczęła się wraz z atakiem na Pearl Harbor, a Polska to tylko puste miejsce na mapie.

Polskie realia ’39 roku

Jednak tym razem otrzymaliśmy całkiem niezłą produkcję osadzoną w prawdziwych realiach historycznych. Gra opiera się na sterowaniu obroną poszczególnych, historycznych pozycji (Wizna, Modlin, Mokra, Mława, Warszawa itd.). Kampania składa się z 10 lokacji, z czego każdą podzielono na kilka fal natarcia niemieckich wojsk.

 Rozgrywka

A jak wygląda gameplay? Przejmujemy kontrolę nad polską załogą ukrytą w bunkrze, która w miarę postępu gry otrzymuje dostęp do coraz to nowych rodzajów uzbrojenia. Pierwsza fala początkowej lokacji (Mława) jest bardzo prosta i wystarcza jeden karabin przeciwpiechotny. Jednak z czasem musimy zaopatrywać się w broń przeciwpancerną, granatniki, bazooki i inne.

W trakcie natarcia przeciwnika klikamy na wrogie jednostki, aby je namierzyć. Fani strzelanek taktycznych mogą być rozczarowani automatycznym ogniem: wystarczy wskazać jednostkę, a karabin strzela sam korygując celownik względem pozycji wroga (nie trzeba więc śledzić palcem jednostek adwersarza). Co więcej, nie ma możliwości pełnej kontroli nad bronią: mając w bunkrze dwa CKM-y i jeden karabin przeciwpancerny, gra sama wybiera (zazwyczaj trafnie), którą bronią zaatakować który cel. Gracz po prostu klika.

Uzbrojenie dostępne w grze

Warto przyjrzeć się bliżej uzbrojeniu. W Defense 39 jest sześć slotów na broń: po trzy na karabiny obronne (środkowy, lewy, prawy) i tyleż samo na wsparcie w postaci np. granatników. Dodatkowo zdobywamy dostęp do broni specjalnych, np. artylerii przeciwpancernej czy miotaczy ognia, Nie wszystkie są dostępne od razu: kolejne bronie i ulepszenia stają się dostępne w miarę postępu rozgrywki. Za wszystkie „zakupy” płaci się medalami zbieranymi na polu bitwy za pokonane jednostki.

 Poziom trudności gry

Pomimo prostego mechanizmu gra potrafi być trudna. Po każdej fali otrzymujemy ocenę w gwiazdkach, a po zakończeniu natarcia — także ocenę ogólną za daną lokację. Co ciekawe, przed rozpoczęciem większości fal mamy do dyspozycji raport wywiadu, który podpowiada, czy należy spodziewać się ofensywy piechoty, czy może pancernej. To pozwala na dobranie odpowiedniego ustawienia uzbrojenia, choć i tak powstrzymanie wroga często wiąże się z długą walką na śmierć i życie. Gra oferuje także zapętlony tryb survival, gdzie możemy sprawdzić naszą wytrzymałość.

 Oprawa graficzna

Grafika w grze jest nieco powyżej przeciętnej, chociaż zawodzą nieco animacje wrogich jednostek. Piechota porusza się trochę topornie, a jej modele są nieco niskiej jakości. Nie można za to przyczepić się do dźwięków wystrzałów i animacji strzałów — choć fani historii z pewnością stwierdzą, że polscy żołnierze w roku 1939 z całą pewnością nie dysponowali bazookami.

Muzyka jest klimatyczna, ale szybko może się znudzić, bo jest to tylko jedna, zapętlona ścieżka. Wspomniany klimat soundtracku również może budzić wątpliwości. Spokojna, melancholijna muzyka pasuje z pewnością do menu głównego, ale w trakcie walki przydałoby się coś żywszego i budującego większe napięcie.

Reasumując — gra nie osiąga szczytów pod żadnym względem, ale jest to wciąż solidna produkcja, która zasługuje na uwagę. Nie tylko ze względu na osadzenie w rodzimych, historycznych realiach. ZA darmo, na każdy smartfon i tablet na Androidzie i iOSie.

Screeny z gry telefonie