Data dodania: 03-01-2017

W prostocie jest piękno

Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...
Ocena użytkowników:
Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...

Kto z nas nie puszczał w dzieciństwie papierowych samolotów? Owe proste szybowce stały się ewidentną inspiracją dla twórców Paper Wings — głównymi „bohaterami” gry są bowiem ptaki, wyglądające jak złożone z papieru. Naszym zadaniem jest umiejętne sterowanie ich lotem i zbieranie monet.

Zwodniczość prostoty

 

Na pozór gra jest łatwiutka: po przejściu tutoriala można wręcz odnieść wrażenie, że przy programowaniu zapomniano o jakimś ważnym elemencie. Samouczek pokazuje nam bowiem, jak sterować naszym ptakiem w locie (a jest to bajecznie proste), łapiemy też pierwsze spadające z nieba monety. Nic trudnego? Na pozór tak. Praktyka okazuje się jednak nieco odmienna.

 

Po pierwsze, po chwili orientujemy się, że fizyka lotu jest bardzo ciekawie pomyślana i utrudnia łapanie monet. W locie prostym nasz ptak porusza się niezwykle ślamazarnie — trzeba wprowadzać go w korkociąg, by zwiększyć prędkość. Sterowanie jest bajecznie proste, co ułatwia wykonywanie akrobacji. Jednak sam fakt, że nasz ptak musi pozostawać cały czas w ruchu, trochę komplikuje sprawę.

Zbieraj monety

 

Podstawowy cel — zbieranie złotych monet spadających z nieba — oczywiście po jakimś czasie ulega urozmaiceniu. Przede wszystkim, nie możemy dopuścić do zatonięcia którejkolwiek z nich, musimy więc zbierać wszystkie bez wyjątku. Utopienie monety kończy grę i musimy próbować jeszcze raz. Nie jest także niespodzianką, że żetony pojawiają się w coraz większej ilości, a złapanie wszystkich staje się coraz większym wyzwaniem.

 

Co więcej, na niebie pojawiają się także bonusy — np. bomba, która automatycznie usuwa wszystkie monety z planszy i tym samym zasila urobek punktowy, albo zamrożenie, które unieruchamia żetony na jakiś czas i ułatwia ich zebranie. Trzeba jednak uważać, bowiem obok złotych monet pojawiają się także czerwone pułapki — te należy omijać szerokim łukiem. Gra oferuje także usprawnienie w postaci trybu combo, który nagradza nas dodatkowymi punktami, jeśli zbierzemy kilka monet pod rząd

Zwierzętarnia

 

Kolejnym miłym usprawnieniem w grze są różne gatunki ptaków możliwych do odblokowania — jest ich naprawdę sporo, a ponadto dzielą się na trzy kategorie: zwykłe, rzadkie i egzotyczne. Fajnym dodatkiem jest również możliwość przeczytania krótkiej informacji o danym ptaku, do której dołączona jest mapka z zasięgiem występowania — są to bowiem realne gatunki występujące w prawdziwym świecie.

 

Niestety, ptaki nie różnią się niczym poza wyglądem i nazwą, a zatem odblokowanie rzadkich gatunków nie da nam żadnych bonusów czy lepszych statystyk. Fakt jednak, że uzyskanie dostępu do wszystkich ptaków może zająć trochę czasu.

 

Warto także zwrócić uwagę na grafikę — ta jest dopracowana, utrzymana w „papierowym” stylu i przyjemna dla oka. Całości dopełnia oprawa muzyczna, nieco ascetyczna, ale pasująca.

Podsumowanie

 

Paper Wings to produkcja, która na początku może nudzić. Jednak prosty mechanizm wciąga, a po każdej nieudanej grze przychodzi ochota na kolejną próbę. Przekonajcie się sami — gra dostępna jest za darmo, dla Androida.

 

Ocena ogólna: 8
Pomysł: 7
Grafika: 8
Grywalność: 9

Screeny z gry na telefonieOficjalny trailer gry