Data dodania: 18-01-2017

Bardzo udana zręcznościówka

Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...
Ocena użytkowników:
Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...

Historia zna wiele przypadków, gdzie garstka żołnierzy musiała bronić się przez wiele dni, otoczona przez przeważające siły wroga. Tu jednak temat ten podjęto z dużym przymrużeniem oka. W zamian za to dostajemy surrealistyczny, ale mroczny klimat. O co chodzi?

Żółte stworki

 

Głównymi bohaterami gry są małe, niewinne stworzenia koloru bladożółtego — podobne trochę do popularnych minionków, tu zwą się Blobs. Choć wyglądają na zupełnie bezbronne, potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo przy pomocy bardzo szerokiego arsenału broni palnej. A ta co chwila jest w użyciu, ponieważ Bloby muszą bronić się przed potworami.

 

Podczas gry tylko mały fragment ekranu jest oświetlony — to centralny punkt, w którym znajdują się żółci bohaterowie. Pozostałe obszary skrywa ciemność i to właśnie stamtąd wychodzą potwory, które chcą porwać Bloby. Naszym zadaniem jest ustrzelenie ich na czas. Jeśli się to nie uda, monstrum zabierze jednego z bohaterów.

 

Cała zabawa polega na tym, by wytrzymać do czasu, aż na planszy znajdzie się odpowiednia ilość Blobów — co jakiś czas dochodzi bowiem kolejny zawodnik. Rozgrywka potrafi trwać długo, ponieważ nowy Blob często zastępuje towarzysza porwanego przed chwilą. Oczywiście każdy kolejny Blob to większa siła ognia i możliwość strzelania w kilku kierunkach jednocześnie. Gdy na planszy zbierze się np. sześciu bohaterów, poziom kończy się sukcesem.

Więcej światła!

 

Oczywiście podczas gry możemy posługiwać się różnymi bonusami. Pierwszym, podstawowym i chyba najbardziej przydatnym jest katapulta — chodzi o „zapasowych” bohaterów, których możemy w dowolnym momencie przenieść do gry, jeśli sytuacja tego wymaga. Ich pula jest naturalnie ograniczona, toteż należy posługiwać się tą opcją rozsądnie.

 

Oprócz tego możemy oczywiście kupować nowe bronie i ulepszenia albo rozświetlić większą część planszy (co pozwoli na szybsze dostrzeżenie i wyeliminowanie potworów). Rozgrywka podzielona jest na poziomy, zobrazowane w formie mapki, możemy zatem dowolnie wracać do już zaliczonych etapów. Naturalnie z każdym kolejnym wzrasta poziom trudności, toteż musimy się coraz bardziej starać.

Ciemny klimat

 

Światło i ciemność odgrywają w Hopeless kluczową rolę. Te dwa przeciwstawne pierwiastki służą tutaj jako pomoc dla dwóch walczących stron, a to, w połączeniu z dopracowaną grafiką i oprawą dźwiękową, tworzy niepowtarzalny klimat. Odgłosy w trakcie gry są po prostu świetne i dają wrażenie, jakbyśmy naprawdę znajdowali się w tytułowej, beznadziejnej sytuacji, otoczeni ze wszystkich stron i bez wielkich szans na przeżycie. Choć tytuł kierowany jest także do młodszych graczy, dreszczyk emocji i niepokoju z pewnością jest odczuwalny i stanowi niewątpliwy walor gry.

Podsumowanie

 

Hopeless to bardzo fajna zręcznościowa gra na telefon, zrealizowana szczegółowo i z pomysłem. Słowem — świetna rozrywka, ćwicząca refleks. Do pobrania za darmo dla iOS i Androida.

Ocena ogólna: 9
Pomysł: 9
Grafika: 9
Grywalność: 9

Screeny z gry na telefonOficjalny trailer gry