Data dodania: 18-09-2015

Nauka nie musi być nudna

Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...
Ocena użytkowników:
Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...

Fabuła kryminału

„Mroczny klimat współczesnego Londynu, towar wart miliony, tajny agent Interpolu, mafijne powiązania polityków ze światem przestępczym, tajemnicza piękność oraz zaskakujące zakończenie”. Wszystko to znajdziemy w kryminale Kevina Hadley’a pt. „Cold Little Hand”. Jeśli ten krótki opis was nie zaciekawił, to przypomnijcie sobie czytanki z podręczników na lekcjach angielskiego. Nagle każdy kryminał to pasjonująca lektura.

Uczysz się, czytają kryminał

Przytoczona wyżej książka to podstawa aplikacji Angielski z kryminałem. Wyrzućmy więc w kąt wszystkie podręczniki, zeszyty ćwiczeń do kosza, a słowniki… słowniki niech się dalej kurzą – nikt z nich i tak już dawno nie korzysta. Czytając zgrabnie napisany kryminał mamy możliwość uczenia się słówek, rozumienia ze słuchu, poprawnej wymowy i sprawdzenia poprawności rozmienia tekstu. Brzmi zachęcająco.

Konstrukcja aplikacji i audiobook

Główną funkcją aplikacji jest wyświetlanie tekstu książki podzielonej na 37 rozdziałów. W wersji darmowej mamy do przetestowania dwa rozdziały o łącznej długości około trzech recenzji naszego portalu. Mamy więc spokojną możliwość zdecydowania, czy historia nas zaciekawi zanim zainwestujemy w całość.

Tekst możemy poznawać w formie także audiobooka. Lektor mówi powoli, wyraźnie i z całkiem przyjemnym brytyjskim akcentem. Do nauki w sam raz.

Przyjazny interfejs

Żeby umożliwić naukę słówek w trakcie czytania, podświetlone zostały na niebiesko słówka uznane przez projektantów aplikacji za ważniejsze lub trudniejsze. Gdy klikniemy na jedno z nich, wyświetli się tłumaczenie w języku polskim. Szkoda, że tłumaczenie zawiera się tylko w jednym słowie. Dużo pełniejszy obraz słów można otrzymać podając co najmniej kilka synonimów.

Poziom zaawansowania znajomości językowej, którą odzwierciedlać ma „Cold Little Hand” to B1/B2, czyli średniozaawansowany. Każdy maturzysta powinien czuć się swobodnie ucząc się na jego podstawie.

Testy w aplikacji

Na koniec każdego rozdziału możemy wykonać dwa różne testy. Jeden sprawdzający przyswojenie słownictwa pod postacią testu ABCD i łączenia synonimów oraz poziom zrozumienia przeczytanego rozdziału, dzięki pytaniom (prawda / fałsz). Z menu głównego możemy dostać się do obydwu wspomnianych testów oraz otworzyć słowniczek.

Test ABCD jest trochę niezręcznie skonstruowany, jako że część mowy do przetłumaczenia często nie odpowiada częściom mowy reprezentowanym przez odpowiedzi (np. czasownik po angielsku, a w odpowiedziach po polsku dwa przymiotniki, rzeczownik i czasownik). To często ułatwienie, które burzy sens takiego sprawdzianu.

Innym mankamentem jest brak ustawień wyświetlania tekstu naśladujących czytniki książek. Przy dłuższym czytaniu możemy nadmiernie nadwyrężyć wzrok.

Angielski z kryminałem, warto spróbować

Mimo kilku mankamentów Angielski z kryminałem to świetna alternatywa dla klasycznych sposobów nauki. Ciekawa historia, lektor, którego bardzo miło się słucha i różnorodne testy sprawią, że sami nie zauważymy, kiedy przeskoczymy granicę między nauką a zabawą. W Google Play oraz Appstore’rze dostępna jest także wersja dla początkujących, co zwiększa grono osób mogących cieszyć się z takiej formy przyswajania wiedzy. Za darmo w podstawowej wersji.

Screeny z aplikacji