Data dodania: 20-08-2015

Podróż za jedno kliknięcie

Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...
Ocena użytkowników:
Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...

Czy to lot na drugi koniec świata, czy kilkudniowy wypad do innego miasta, nie każdy turysta bierze ze sobą komputer czy tablet – za to praktycznie każdy ma w kieszeni telefon. Dzięki temu może mieć dostęp do aplikacji Kayak: jej funkcjonalności przydadzą się nie tylko przy planowaniu wycieczki, ale również w jej trakcie.

Hotele w dobre cenie

W menu głównym znajduje się 9 podstawowych funkcji, a każda z nich urzeka zarówno przydatnością, jak i prostotą obsługi. Opcja „Hotels for tonight” pozwala na wyszukanie najbliższego wolnego noclegu (w oparciu o geolokalizację urządzenia), w zależności od preferencji (wysoki komfort, niska cena, itp.). Podobną funkcję spełnia opcja „Hotels”, tyle że w tym przypadku wpisujemy pożądany termin i lokalizację.

Tanie latanie

Kayak daje dużo w kwestii podróży samolotem. Opcja „Flights” pozwala na wyszukanie najdogodniejszych połączeń (ponownie w zależności od kryteriów takich jak klasa, ilość miejsc i godzina wylotu). Z kolei „Flight Tracker” pozwala na bieżąco śledzić lokalizację konkretnej maszyny i poznać planowaną godzinę przylotu (bądź bieżące opóźnienie – to przydałoby się szczególnie w wersji dla pociągów PKP). Zakładka „Airline info” to wielka baza danych o liniach lotniczych, takich jak strona internetowa, numer telefonu do biura itp.

Ciekawą propozycją jest „Explore” – funkcjonalność w postaci mapy Świata, dzięki której dowiemy się, ile trzeba zapłacić za najdogodniejsze połączenie z naszej bieżącej lokalizacji do Berlina, Astany, Rio de Janeiro czy setek innych miast. Takie wyszukiwanie może być zaskakujące, kiedy zdamy sobie sprawę, że np. lot do szwajcarskiej Bazylei (1382 zł) kosztuje w danym dniu więcej, niż połączenie z Arabią Saudyjską (973 zł), a do Brukseli polecimy raptem za 79 zł (wszystkie ceny z 14.08.2015)

Rezerwacja samochodów i planowanie podróży

Pozostałe opcje to: „Cars” (wyszukiwarka wypożyczalni samochodów) i „Price Alerts”, czyli alarmy cenowe ustawiane dla połączeń lotniczych, których ceny, jak wiadomo, ulegają częstym wahaniom. Również tutaj mamy wiele kryteriów wyszukiwania: taki alarm możemy ustawić przy uwzględnieniu konkretnej ceny i konkretnej daty; można także włączyć codzienne bądź cotygodniowe powiadomienia dla wybranego lotniska.

Najciekawszą propozycją jest jednak „My Trips”: zakładka ta pozwala na kompleksowe zaplanowanie całej podróży, od początku do samego końca. Po utworzeniu „profilu” wycieczki mamy możliwość wpisania następujących kolejno wydarzeń: przelotu (z uwzględnieniem numeru rezerwacji, nazwy przewoźnika, itp.), zakwaterowania w hotelu, wypożyczenia samochodu, zwiedzania, kolacji w wybranej restauracji – i wiele więcej. Dzięki temu tworzymy rozbudowany plan, który zapewnia łatwy dostęp do wszystkich informacji, które mogą akurat okazać się potrzebne.

Informacje o lotniskach

Dziesiąta zakładka Kayaka – opracowana przez GateGuru – nosi nazwę „Airport Information”, ale już na pierwszy rzut oka widać, że jest jeszcze trochę niedopracowana. Udostępnia ona dość okrojoną listę lotnisk (brak na niej np. Warszawy, Bratysławy czy Władywostoku), a po wybraniu konkretnego portu lotniczego wyświetla listę punktów użyteczności publicznej (sklep, hotspot wi-fi, kawiarnia), które są w nim dostępne. Niestety, jest to suchy spis, bez żadnej mapki lub czegokolwiek ułatwiającego lokalizację tych miejsc – z tego powodu jak na razie „Airport Information” wydaje się mało przydatne.

Ocena

Ogólnie rzecz biorąc, Kayak to aplikacja niezwykle przydatna i pomocna w planowaniu podróży. Korzystanie z niej ułatwia także dość ascetyczny, ale bardzo przejrzysty i intuicyjny interfejs. Jedyną wadą może być brak wyszukiwarki połączeń autobusowych i kolejowych – trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie takiego rozwiązania wymagałoby zebranie olbrzymiej ilości danych o przewoźnikach z całego świata. Pozostaje mieć nadzieję, że twórcy Kayaka pracują nad takim usprawnieniem, a za jakiś czas pojawi się update aplikacji.

Screeny z aplikacjicreeny z aplikacji