Data dodania: 25-05-2016

Rewelacyjna aplikacja z Polski

Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...
Ocena użytkowników:
Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...

Szczytne cele

 

Fundacja Gloci utworzona w 2015 roku za główny cel obrała sobie „promowanie historii tworzących polską tożsamość narodową na poziomie lokalnym i krajowym”. Ich sztandarowym projektem jest aplikacja o tej samej nazwie, dzięki której ten cel chcą zrealizować. Gloci to wielka mapa miejsc i związanych z nimi wydarzeń, która szerzyć ma świadomość o charakterze i historii najbliższego otoczenia.

Drugim ważnym zadaniem, które założyli sobie jej twórcy to aktywizacja lokalnych społeczności, dlatego spis najważniejszych punktów w okolicy tworzą zarówno projektanci i administratorzy aplikacji, jak i wszyscy zarejestrowani użytkownicy. Chodzi bowiem nie tylko o historie dobrze znane, ale w równym stopniu o te najbliższe nam, o których uratowanie i pamięć należy zadbać w szczególności.

Jak je zrealizować?

 

W aplikacji mamy więc następujące zakładki / obszary: „blisko mnie” – przedstawiające listę miejsc w naszym bezpośrednim otoczeniu, którym przypisana została jakaś historia, opis lub ciekawostka; „dodaj historię”, czyli panel umożliwiający dodanie zdjęć, współrzędnych, przydatnych linków i opisu, które chcemy udostępnić o znajomej nam lokacji; „wszystkie historie” z listą i mapą świata z oznaczonymi wszystkimi historiami dodanymi do tej pory; „trasy” z trasami wycieczek po skupiskach ciekawych miejsc.

Wszystkie dodane miejsca podzielone zostały na sześć grup tematycznych: Wielokulturowa Polska, Rozwój Polski, Polska Waleczna, Kultura i Sztuka, Historia Mała i Wielka, Chrześcijański fundament. Obecnie baza zawiera ponad 2500 miejsc, a kolejnych 1000 jest aktualnie w opracowaniu. Do ściągnięcia dostępna jest aplikacja na Androida, a nad jej Apple’owską siostrą trwają prężne prace.

Gloci działa poprawnie, choć zdarzają się niewielkie niedociągnięcia, których łataniem na bieżąco zajmują się developerzy z fundacji. Gloci ma tendencję do zawieszania się, czasem nie reaguje odpowiednio na komendy lub ma problemu z logowaniem zarejestrowanych użytkowników.

Aplikacja na poziomie

 

Aplikacja jest prosta, przejrzysta i całkiem intuicyjna w obsłudze. Po przejściu króciutkiego samouczka i kilkukrotnym przeklikaniu najważniejszych pozycji żadna opcja nie będzie już dla was tajemnicą. Wygląd jest zgodny z obowiązującymi standardami i trendami, choć można by popracować jeszcze nad czytelnością wpisów.

Wyzwania

 

Największym wyzwaniem, które stanie przed Gloci to przede wszystkim promocja, a następnie, miejmy nadzieję, problemy związane z popularnością. Znając użytkowników i rzeszę internetowych trolli należy przypuszczać, że moderowanie dodawanych przez nich lokacji będzie nie lada wyzwaniem. Ponadto, przy dużym zainteresowaniu stanie się łakomym kąskiem dla speców od marketingu w social media, których partyzanckie zakusy reklamowe trzeba będzie ukrócić lub sprawnie monetyzować. Utrzymanie zainteresowania użytkowników i ciągły rozwoju to już naturalna konsekwencja działania w tej branży, której z pewnością świadomi są twórcy aplikacji.

Gloci to rewelacyjna inicjatywa, która jako jedna z niewielu w sposób odpowiedni dla naszych czasów chce promować polską kulturę i historię. Mamy szczerą nadzieję, że jak najszybciej zbierze rzeszę oddanych aktywnych użytkowników, którym będzie zależało na jej rozwoju tak samo jak jej twórcom. Ściągać i promować ją wszędzie, gdzie się da. Aplikacja naturalnie za darmo na telefon i tablet z Androidem, lub iOSem. Jednak jak sami twórcy przyznają wersja na iphony jest jeszcze w fazie beta i zdarzają jej się drobne niedomagania. Fani Apple’a, bądźcie zatem wyrozumiali. Warto.

Screeny z aplikacji na telefonie



Prezentacja aplikacji