Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...
Ocena użytkowników:
Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...

Gra z ultrasamii w tle

Kto nie lubi porządnej pomeczowej ustawki? Zapach potu, czerwona barwa na białych twarzach, balsam pomorski i duma polskiego przemysłu chemicznego: amfetamina. Przeszedłszy się po osiedlu z tym pytaniem, muszę stwierdzić, że zaskakująco wiele osób nie wlicza tej formy rozrywki do ulubionych. Czy jej karciany odpowiednik ma szanse podbić serca Polaków? Przekonajmy się.

Idea gry

Karty na stół! A raczej, urządzenie mobilne z Androidem lub IOSem na stół! Ustawka – karcianka z klimatem przeniesie nas w świat kibolskich porachunków w turowej grze karcianej. Celem gry jest rozbicie ekipy przeciwnika pozbawiając ją morale. Żeby tego dokonać musimy przebywać na polu przeciwnika dłużej niż on, większą ilością mięśniaków, przy okazji zadając ciosy jego przydupasom. Ciosy i czas są oczywiście umowne. Czas to ilość tur, a ciosy przekładają się na malejącą liczbę punktów życia postaci wroga. Wygrana w bitwie oznacza dodatkowe punkty doświadczenia, dzięki którym możemy odblokować nowe karty.

Gra krok po kroku

Zanim rozpoczniemy rozgrywkę musimy skompletować ekipę, czyli wybrać karty. Wybieramy od 30 do 50 kart z 58. Do dyspozycji mamy 34 różne postaci, z czego na początek 15 jest zablokowanych oraz 24 karty z broniami i „dodatkami”. Wśród nich znajdziemy zwykłych dresów, bramkarzy, świrów, medyków, a także alkohol i różnego rodzaju rozjuszacze. Każda z postaci ma odpowiedni dla siebie poziom siły ataku, obrony i koszt użycia oraz zdolność specjalną. Karty podzielone są też na poziomy, które stanowią o jej potędze. Wybór odpowiedniej drużyny nie jest łatwy dla początkującego nawet po obejrzeniu niezłego filmiku wprowadzającego. Naprawdę sporo tego.

Cel gry

Rozgrywka polega na utrzymaniu jak najdłużej jak największej liczby naszych na terenie herszta bandy przeciwnej. Każde z pół składa się z dwóch rzędów i czterech kolumn. Na raz na planszy może być, więc 16 postaci. Do ręki dostajemy kilka losowych kart z naszej talii i rozpoczynamy potyczkę. Ważną kwestią są zwiększające się o jeden w każdym rozdaniu punkty ruchu. Na początku mamy ich 1. Oznacza to tyle, że musimy odpowiednio zbilansować naszą ekipę pomiędzy poziomami postaci, żebyśmy mieli czym grać od pierwszej rundy. To dodatkowe utrudnienie w jej kompletowaniu.

Turowa rozgrywka

Ustawka rozpoczyna się wraz z umieszczeniem pierwszego poddanego na planszy. W czasie jednej tury możemy poruszyć naszą postacią lub zadać nią cios. Należy pamiętać, że walimy w rosłych kolesi, którzy chętnie nam oddadzą. Takie Heroes’y na osiedlu. Możemy wybrać długość walki ustalając ilość punktów morale każdej z drużyn przed jej rozpoczęciem. Grając nawet w najkrótszą z opcji, gra się całkiem długo.

One2one przeciwko innym graczom

Co ciekawe jedynym trybem rozgrywki jest gra online. Nie powalczymy na początku z wirtualnym przeciwnikiem. A szkoda, bo wygodniej uczyć się z komputerem – można w każdej chwili wyłączyć rozgrywkę, przejść do menu i poprawić swoją ekipę (nie mając na sumieniu pozostawionego sobie przeciwnika w połowie zabawy). W metrze pograją tylko posiadacze jednej sieci komórkowej.

Wulgarne przyśpiewki

Jeśli gra będzie się wam trochę nużyć, zawsze możecie coś krzyknąć przez megafon do swojego oponenta. Okrzyki są z młodych płuc wybrzmiewają doniośle i są odpowiednio chamskie, choć nie najbardziej kreatywne. Zapętlony gitarowy riff w menu głównym zmoże zacząć męczyć po pewnym czasie. Oprawę graficzną można by porównać do Jeża Jerzego, choć w zdecydowanie ugrzecznionej i mniej cieszącej oko formie.

Pokochaj albo znienawidź

Bardzo ciężko ocenić jednoznacznie Ustawkę. To jedna z tych pozycji, którą się pokocha lub odinstaluje po 20 minutach. Dedykowana wąskiej grupie wielbicieli gier karcianych, wulgarnego języka i mordobicia może nie przebić się do mainstreamu, ale chyba jedynemu programiście, grafikowi i pomysłodawcy gry, Mirosławowi Kapałce, nie przyświecał taki cel. Dużym minusem jest brak możliwości gry z urządzeniem, ale można założyć, że stworzenie sztucznej inteligencji przy złożonej rozgrywce mogłoby przerosnąć siły jednej osoby. Ustawka – karcianka z klimatem to ciekawa pozycja dla wybranych. Przekonajcie się, czy właśnie dla was. Gra za darmo, na tablet i  telefon z Androidem i iOSem.

Screeny z aplikacji na tablecie