Data dodania: 19-12-2017

Skok w bok (i nie tylko). Uzależnia!

Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...
Ocena użytkowników:
Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...

Własna inwencja

 

Ostatnio w App Store i Google Play prawie wszyscy idą na łatwiznę i kopiują znane hity, poddając je jedynie delikatnym, kosmetycznym zmianom. Rozumiem twórców, bo w ten sposób znacznie ograniczają koszty- nie muszą wymyślać niczego od zera. Kupują gotowy kawałek kodu i dostosowują do niego grafikę, żeby nie zostać posądzonym o plagiat. Cierpią na tym oczywiście gracze, bo w końcu ile można ogrywać kolejne klony Temple Run czy Clash of Clans? W końcu to się wszystkim znudzi i trzeba wymyślić coś, czego jeszcze nie było. To zawsze ryzykowny ruch, bo jak wiadomo jeżeli czegoś nie było wcześniej, to nie wiadomo, czy się spodoba. Dlatego najważniejszy jest pomysł, który mieli twórcy Buttons Up- prostej zręcznościówki, która nie opiera się na schemacie innej gry. Niewiele im było trzeba, żeby stworzyć materiał na hit. Fabuła jest dość… niekonwencjonalna, ale nie ona jest tu najważniejsza.

Zabawka dla dzieci?

 

Głównym bohaterem gry jest pająk, któremu skradziono ukochany guzik. Tak, guzik, taki sam, jak ten, który macie przy koszuli, kurtce, płaszczu itp. Naszym zadaniem jest przeprowadzenie pająka przez kolejne poziomy, aby odzyskał on swoją zgubę. Fabuła jest mocno od czapy, ale nie trzeba się nią zajmować. Robotę robi tutaj model rozgrywki. Każdy level opiera się na przeskakiwaniu z jednego guzika na drugi- może być ich nawet kilkanaście. Oczywiście, trzeba przekalkulować trajektorię lotu pająka tak, żeby dotarł do wszystkich guzików na planszy. Żeby nie było zbyt nudno, twórcy zadbali również o szereg ułatwiaczy i utrudniaczy rozgrywki, takich jak lasery, trampoliny czy poruszające się guziki. Poziom trudności jest całkiem nieźle wyważony- po kilku początkowych levelach sprawa już nie jest zbyt oczywista, trzeba trochę pogłówkować nad przejściem poziomu. To zaleta, bo przecież o to chodzi w grach zręcznościowych!

Z pomysłem

 

Poza tym, że gra wymaga trochę sprytu, niewątpliwą zaletą jest jej oryginalność. Wspominałem o tym na początku, ale moim zdaniem jest to warte pochwalenia jeszcze raz. Podczas rozgrywki nie potrafiłem wskazać jakichkolwiek oczywistych odniesień do innych znanych produkcji, najbliżej jest chyba Cut the Rope, ale to chyba skojarzenie przez podobieństwo stylu grafiki. Poza tym to kompletnie samodzielna produkcja i mam nadzieję, że zostanie hitem App Store oraz Google Play. Twórcom zdecydowanie opłaciło się zaryzykowanie i stworzenie czegoś od zera- oby inni poszli ich śladem. Najbardziej skorzystamy na tym my, czyli gracze.

PODSUMOWANIE

 

Twórcy Buttons Up postawili na swój pomysł i udało im się zrobić bardzo fajną zręcznościówkę. Życzę im dalszych sukcesów, a Was zachęcam do pobrania i sprawdzenia jej samemu!

Screeny z darmowej gry na telefon 

 Zajawka video Buttons Up – darmowe gry