Data dodania: 27-03-2017

Ciążące prawo ciążenie

Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...
Ocena użytkowników:
Przyznaję 1Przyznaję 2Przyznaję 3Przyznaję 4Przyznaję 5
Loading ... Loading ...

Wydawać by się mogło, że Gravity Galaxy eksploruje dość popularny motyw: mamy do dyspozycji statek kosmiczny bez napędu, który musi lądować na kolejnych planetach. Ponieważ nie mamy możliwości sterowania nim podczas lotu, musimy umiejętnie wystrzelić go w ten sposób, by dostał się w pole przyciągania kolejnego ciała niebieskiego i uniknął przy tym spotkania z rozgrzaną do czerwoności gwiazdą. Brzmi prosto? Spróbujcie sami!

 

Kosmiczne loty

 

Gra rozpoczyna się poziomem nad wyraz prostym, w którym zadanie dotarcia do końcowej planety nie powinno sprawić nikomu trudności. W ten sposób poznajemy też zasady gry: kliknięciem palca sprawiamy, że statek startuje z obiektu, na którym się znajduje. Każda planeta kręci się wokoł własnej osi, toteż moment startu musi być prezycyjnie dobrany. Dłuższe przytrzymanie palca pozwala na zatrzymanie czasu i wyświetlenie spodziewanej trajektorii lotu, a gdy ta jest niekorzystna, możemy zrezygnować ze startu i w spokoju przygotować się do kolejnej próby.

 

Aby nie było zbyt prosto, każda planeta i gwiazda posiada własne pole grawitacyjne, które może ściągnąć statek z pierwotnej trajektorii. Musimy brać to pod uwagę za każdym razem, gdyż takie wydarzenie może albo nam pomóc i uchronić przed katastrofą, albo zaszkodzić i zepchnąć statek na niewłaściwy tor. Kolejne poziomy to już bardziej skomplikowane układy planetarne, gdzie pola grawitacyjne zachodzą na siebie i tworzą prawdziwe kosmiczne puzzle.

 

Gravity Galaxy podzielona jest na 10-poziomowe serie, z których każda kończy się czymś w rodzaju bossa — to specjalny level, na którym oprócz celności liczy się także szybkość, uciekamy bowiem przed śledzącym nas od dołu ekranu czerwonym olbrzymem.

 

Punkty i bonusy

 

Każdy poziom posiada trzy „gwiazdki”, czyli elementy, które powinniśmy zebrać, by poprawić wynik. Nie jest to konieczne do ukończenia poziomu, ale zebranie wszystkich trzech z pewnością jest bardziej satysfakcjonujące od prostego przejścia poziomu bez baczenia na dodatkowe punkty.

 

Jeśli jakiś etap sprawia nam trudność, możemy skorzystać z pomocy usprawnień, takich jak przyspieszenie czy śledzenie — są to ułatwienia, dzięki którym z pozoru niemożliwy poziom staje się prostszy. Ich liczba jest oczywiście ściśle limitowana, by rozgrywka nie stała się zbyt łatwa. Oprócz tego, gra oferuje niezłą zabawę przy tworzeniu własnych statków — możemy, w miarę odblokowywania kolejnych elementów, wybrać kształt kadłuba, jego kolor, a także barwę silnika.

 

Kosmiczny klimat

 

Warto powiedzieć dwa słowa o oprawie wizualnej i dźwiękowej, które w tej grze zasługują na bardzo wysoką ocenę. Twórcy gry zdecydowali się na dość surrealistyczną grafikę, która sprawdza się świetnie — kosmos przedstawiony jest jako zbiór wielokątów, z których składają się planety, gwazdy i nasz statek. Takie rozwiązanie odrealnia rozgrywkę i jest niesłychanie przyjemne dla oka. Z kolei ścieżka dźwiękowa to zestaw klimatycznych, kosmicznych brzmień, które pasują do Gravity Galaxy jak ulał. Słowem — nic, tylko grać!

 

Podsumowanie

 

Gravity Galaxy to bardzo dobra, darmowa gra na telefon. Każdy kolejny poziom zbudowany jest na tej samej, podstawowej zasadzie, ale stopniowo gra oferuje coraz więcej ciekawostek: wyzwania specjalne, bonusowe żetony, personalizacja statku, czarne dziury, promienie laserowe — to tylko przykłady elementów gry, które nie pozwalają się nudzić.

Ocena ogólna: 8
Pomysł: 8
Grafika: 8
Grywalność: 9

Screeny z gry na telefonVideo z gry na telefon