Królewska strategia od SEGA


1. Kingdom to strategiczna gra singleplayer ze stajni SEGA.
2. Graficzne arcydzieło – ta gra jest zwyczajnie przepiękna.
3. Oprócz klasycznych rozwiązań stosowanych w podobnych grach, nie zabrakło miejsca dla kilku nowych pomysłów.
Gra wielka jak królestwo
Gigant produkcji konsolowych SEGA udowadnia, że smartfon to idealne narzędzie do gier, także tych ogromnych i złożonych. W sklepach z aplikacjami co raz więcej pozycji, które bardziej przypominają gry na pecety, aniżeli na telefony komórkowe. Strategia Kingdom to właśnie taki tytuł, który w zamian za poziom rozbudowania pożera mnóstwo czasu, baterii i… pieniędzy, o ile skorzystamy z mikropłatności.
Standardowa nuda VS powiew świeżości
Kolejne gry strategiczne wyrastają jak grzyby po deszczu. Problem w tym, że włączając każdą z nich mamy wrażenie deja vu. System rozgrywki, jej cel, nawet interfejs przywołuje na myśl Ctrl+C i Ctrl+V. Czy Kingdom wyłamuje się ze schematu? Częściowo. Pewne elementy to klasyczne rozwiązania znane z podobnych produkcji, inne zaś to całkiem nowatorskie podejście do sprawy. Najważniejsze jest jednak to, jak prezentuje się całokształ.
Cel gry
Rozgrywkę toczymy w X w. ne. Naszym celem, jako władcy, jest zapewnienie królestwu dobrobytu i bezpieczeństwa. Rozwijamy m.in. produkcję, religię i handel. Wszystko jednak sprowadza się do jednego – walki. Silna armia to podstawa gry, więc większość działań wykonujemy właśnie dla tego celu. Rozwój zamku i podległych mu terenów to wspomniane uczucie powtarzalności. Wznosimy budynki, zdobywamy surowce i zajmujemy nowe tereny – standard.
Graficzny majstersztyk
Grafika to coś przepięknego. Jakość tekstur i ilość detali w Kingdom to poziom, do którego powinni dążyć wszyscy twórcy smartfonowych gier. Szczególnie urzekł nas fakt, że kraina tętni życiem. Drzewa kołyszą się na wietrze, poddani kręcą się po okolicy, ptaki fruwają ponad ich głowami, a morskie fale obmywają pobliskie plaże. Nie ma tu mowy o jakiejkolwiek statyczności, jednym słowem oprawa to jedna z najlepszych cech produkcji, szczególnie na najwyższych ustawieniach graficznych, które możemy kontrolować na ekranie opcji. Dźwięk nie odbiega jakością od wyglądu gry. Delikatna, średniowieczna melodia nakłada się na śpiew ptaków, bicie kościelnych dzwonów i szum wody.
Strategiczne bitwy
Czas powiedzieć o tym, co odróżnia Kingdom od podobnych gier, a zarazem jest jej najważniejszym elementem. Bitwy to nie jakieś tam oskryptowane scenariusze z łatwym do przewidzenia wynikiem. W momencie, kiedy zaatakujemy panoszące się po naszych terenach oddziały barbarzyńców przenosimy się na oddzielny ekran – pole bitwy. Od tej chwili wszystko jest w naszych rękach. Pokierujemy armią, wyznaczymy główne cele i ustalimy formacje. Każda zakończona powodzeniem potyczka to przede wszystkim punkty doświadczenia, które spożytkujemy na rozwój oddziałów. Jedyną rzeczą, do której musimy się tutaj przyczepić jest intuicyjność. Wbrew pozorom walka nie jest aż tak rozbudowana, a mimo tego zmuszenie łuczników do ostrzału to kilkakrotne machanie paluchem między jednym, a drugim rogiem ekranu. Zdecydowanie można było rozwiązać to lepiej.
Jeden gracz, wiele godzin
Szkoda, że nie zdecydowano się na tryb multiplayer, który byłby świetnym urozmaiceniem rozgrywki. Absolutnie nie uważamy tego za wadę, ponieważ Kingdom otwarcie stawia na kampanię dla jednego gracza, która oferuje wiele, wiele godzin rozrywki. Odchodząc od tematu, znaleźliśmy dla was pewną ciekawostkę. Obozy barbarzyńców oznaczone są biało-czerwonymi flagami. Szczerze mówiąc nie wiemy, czy to jakieś historyczne nawiązanie, czy przypadek, który dostrzec mogli tylko Polacy, tak czy inaczej nie informujcie o tym fakcie prezesa PiSu, bo jeszcze wyniknie z tego międzynarodowa afera. 😉
Grę strategiczną Kingdom pobierzecie za darmo na oba najpopularniejsze systemy operacyjne. W „cenie” otrzymujecie porządną produkcję, która potrafi wciągnąć na wiele godzin. Bez wyrzutów sumienia – szczerze polecamy.
Metryczka
Gry strategiczne na smartfony często wyglądają praktycznie tak samo. Kingdom nieco wyłamuje się ze schematu, ale oferuje też znane rozwiązania. Gra od studia SEGA jest rozbudowana, dopracowana graficznie i wciąga na długie godziny.
Ocena ogólna: 8
Pomysł: 7
Grafika: 10
Grywalność: 8
Screeny z gry na telefonie